Od praktyk rozliczeniowych po obowiązkowe raportowanie, jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu poufności terapeuty i budowaniu zaufania z klientem. Zachowanie poufności może być jednym z najtrudniejszych aspektów bycia terapeutą. W naszej ludzkiej naturze leży dzielenie się historiami, które nas trapią lub robią na nas wrażenie, a także dzielenie się historiami innych ludzi, ale poufność terapeuty jest kluczowym elementem skutecznej terapii. Klienci wybierając dany gabinet psychologiczny chcą wiedzieć, że ich informacje pozostają poufne. Na szczęście istnieją sposoby, aby dać im tą pewność.

Powiadamianie klientów o zasadach prywatności

Wielu klientów może nie wiedzieć, że istnieją sytuacje, w których terapeuta musi ujawniać informacje, na przykład kiedy klient mówi, że planuje skrzywdzić siebie lub kogoś innego. Lub, jeśli korzysta z ubezpieczenia, może być konieczne przesłanie informacji diagnostycznych do firmy ubezpieczeniowej w celu uzyskania płatności. Jako osoba posiadająca własny gabinet psychologiczny na pewno znasz te zasady na pamięć, więc dobrym pomysłem może być przedstawienie wyjątków od poufności terapeuty już na pierwszej sesji, aby w przyszłości nie było niespodzianek, jeśli wystąpi najgorszy scenariusz.

Wykorzystywanie informacji w pracach badawczych

Czasami możesz chcieć odwołać się do okoliczności konkretnego klienta w jednym z prowadzonych badań.. Choć zazwyczaj się to odradza – jeśli nie jest to konieczne, ta praktyka nie łamie zasad poufności terapeuty, dopóki klient pozostaje anonimowy. Tak jak w każdym przypadku, gdy musisz udostępniać informacje, niech będzie to jak w najmniejszym stopniu.