Powikłane lub przewlekłe, odporne na inne kuracje zapalenie zatok przeważnie wymaga podjęcia leczenia operacyjnego. Gdy pojawi się wskazanie do zabiegu, można ewentualnie wypróbować też nowoczesne metody polegające na endoskopowym płukaniu przestrzeni zatokowych.

Godne polecenia metody

Wspomniane płukanie zatok może zapewnić długotrwałe efekty, choć nie zawsze wystarcza i czasami trzeba je kilkakrotnie powtarzać. Przeważnie z endoskopowego płukania zatok korzysta się przy okazji wykonywania zabiegu wykonywanego przez https://www.chorezatoki.pl/, ponieważ wtedy ma się dobry dostęp do przestrzeni zatokowych. Celem płukania jest oczyszczenie zatok z zalegającej w nich, często nadkażonej wydzieliny. Nowoczesne urządzenia do płukania posiadają ruchome głowice o odpowiednich końcówkach do zastosowania w przypadku zapalenia w poszczególnych zatokach. Leczenie zatok, kiedy pojawił się stan zapalny, może być nieskuteczne o ile nie rozważy się płukania, dlatego jest ono często zalecane przez lekarzy.

Gdy zostaje operacja…

Najczęściej wykonywana jest endoskopowa operacja zatok. Zabieg jest bardzo precyzyjny i pozwala na szybkie pozbycie się problemu, nierzadko na bardzo długo (lub nawet zawsze) usuwając całość wydzieliny z najdalszych zakątków przestrzeni zatokowych. Często operacyjne leczenie zatok tą metodą wiąże się też z poszerzeniem zatok tak, by w późniejszym czasie wydzielina mogła swobodnie spływać. Do endoskopowej operacji zatok może zgłosić się każdy zainteresowany, zwłaszcza jeśli od dłuższego czasu istnieje problem z zapaleniem zatok i operacja zdaje się być jedynym wyjściem.