Pacjenci, uskarżający się na problemy ze stawami skokowymi, mogą być skutecznie leczeni za pomocą artroskopii. Ta mało inwazyjna technika pozwala w krótkim czasie odzyskać zdrowie i aktywność ruchową. Ze względu na naturalne ograniczenia oraz skomplikowaną budowę stawów, ich operacje jeszcze do niedawna rzadko były wykonywane. Wszystko przez dużą inwazyjność klasycznej chirurgi, która wymagała swobodnego dostępu do zmienionych chorobowo czy zwyrodnieniowo miejsc. Sytuacje diametralnie zmieniła artroskopia.

Jakie są wskazania?

Wśród wskazań do przeprowadzenia artroskopii stawu skokowego znajdują się:
– utykanie,
– obrzęki,
– zwapnienia,
– reumatoidalne zapalenie stawów,
– infekcje,
– deformacje.
Powyższe przypadłości szybko i z doskonałymi wynikami leczy zabieg laparoskopowy, zaś ryzyko powikłań zostało ograniczone do niewielkiego minimum.

Jak wygląda artroskopia stawu skokowego?

Poprzedzać ją powinien szczegółowy wywiad oraz przynajmniej jedno z badań obrazowych takich, jak RTG, USG czy rezonans. Sam zabieg wykonywany jest zwykle w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Polega na wykonaniu kliku niewielkich nacięć w operowanej okolicy, przez które chirurg za pomocą laparoskopu bada wnętrze stawu oraz dokonuje jego naprawy.

Jak postępować po zabiegu?

Chociaż artroskopia stawu skokowego wykonywana jest w ramach chirurgii jednego dnia, aby odzyskać pełne zdrowie niezbędna jest rekonwalescencja pod okiem specjalisty. Eksperci są zgodni co do tego, że sam zabieg jest zaledwie połową sukcesu. Powrót do pełni sił i zakresu ruchowego możliwy jest tylko wtedy, kiedy pacjent we właściwy sposób wykonuje ćwiczenia rehabilitacyjne.