Nocne problemy z oddychaniem dotykają całkiem duży odsetek Polaków, lecz nie każdy z nas wie, jak sobie z nimi poradzić. Coś, co może wydawać się zwykłym chrapaniem, tak naprawdę często wynika ze znacznie poważniejszych zaburzeń, które, ignorowane, prowadzą do groźnych schorzeń i dalszego rozwoju dolegliwości. Jeśli tylko mamy jakiekolwiek podejrzenia co do pogarszającego się stanu naszych dróg oddechowych, należy niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki w celu załagodzenia objawów i likwidacji przyczyny problemu.

Z czego mogą wynikać zaburzenia oddychania nocą?

Podłoże problemów z oddechem może być bardzo zróżnicowane. Wiadomo, że w grupie zwiększonego ryzyka znajdują się osoby otyłe, ponieważ ich nadmierna masa wywiera duży nacisk na cały układ oddechowy. Tkanka tłuszczowa nagromadzona wokół krtani sprawia, że o wiele łatwiej można przyblokować swoje drogi oddechowe, czego rezultatem są duszności i chrapanie. Fatalny wpływ na płuca mają także papierosy i kontakt z dymem tytoniowym, dlatego aparat do bezdechu, wraz z próbami rzucenia palenia, jest dla często konieczny dla takich osób.

Jak zwiększyć skuteczność maski CPAP?

Prawdą jest, że aparat do bezdechu potrafi w znacznym stopniu ograniczyć problemy z oddychaniem podczas snu, lecz warto jest pomyśleć także o usprawnieniu jego pracy. Przede wszystkim należy regularnie prać swoją pościel i pamiętać o zdrowej i wygodnej pozycji podczas snu. Jeśli nasze posłanie nam nie odpowiada, zawsze można zainwestować w wyspecjalizowane poduszki. Dobrym pomysłem jest także regularne wietrzenie pokoju, aby zapewnić sobie stały dostęp do świeżego, bogatego w tlen powietrza.