Okres dzieciństwa to także czas przechodzenia wielu chorób, typowych dla tegoż etapu życia. Występowanie tychże chorób częściowo się ogranicza poprzez szczepienia w okresie niemowlęcym, jednakże całkowita ich eliminacja jest wręcz niemożliwa.
Do najbardziej popularnych chorób wieku dziecięcego należą choroby wirusowe, zazwyczaj przenoszone drogą kropelkową (poprzez podanie ręki, całusy, a także występujące w powietrzu). Z całą pewnością jedną z chorób wirusowych jest świnka – choroba wylęgająca się w okresie do 21 dni od momentu zakażenie, sprawia, iż nasz maluch ma obrzęki dość dotkliwe w okolicy ślinianek. Charakteryzuje się podwyższoną temperaturą, a przede wszystkim bólem w okolicach szyi, uszu oraz głowy. Do innych chorób zakaźnych należy również odra, w tym okresie największą bolączką naszego dziecka jest wysypka na całym ciele oraz podwyższona temperatura. Natomiast wysypka szczególnie objawiająca się na twarzy również z podwyższoną temperaturą jest charakterystyczna różyczce. Jeżeli zauważymy typową czerwoną płaszczyzną umiejscowioną na klatce piersiowej oraz w okolicach pachwiny, możemy wnioskować, iż nasze dziecko choruje na szkarlatynę należącą do grupy chorób bakteryjnych.
Okres dziecięcy to prócz chorób zakaźnych to także wzmożony czas infekcji, problemów z układem kostnym, pokarmowych, a także choroby alergiczne.