Zwalczanie astygmatyzmu nie jest prostym zadaniem, a operacyjnie jego usuwanie jest niesamowicie trudne i skomplikowane. Przed zakwalifikowaniem jakiegokolwiek pacjenta do leczenia inwazyjnego, niezbędne jest zbadanie na wskroś budowy jego oka i zweryfikowanie innych czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych pozwalających na przeprowadzenie operacji astygmatyzmu. Mało kto decyduje się jednak od razu na takie działanie i dla większości osób wyjściem okazują się innowacyjne soczewki dla astygmatyków, czyli soczewki toryczne.

Różnice w widzeniu

Oko zdrowe i naturalnie zbudowane jest w sposób dość proporcjonalny w takim rozumieniu, że osie optyczne zachowują swoją długość i wartość wewnątrz oka, ponieważ jest ono symetryczne. W przypadku oka, które jest niesymetrycznie zbudowane i nieco dłuższe w którejkolwiek płaszczyźnie, przekłada się to na zaburzenie osi optycznych i w efekcie daleko idącą deformację obrazu. Astygmatyzm może mieć więc bardzo delikatną formę, w której chory nawet długo nie orientuje się, że ma jakiekolwiek problemy z peryferyjnym widzeniem jak i formy mocno uciążliwe, nieregularne, gdzie ilość źle przecinających się osi optycznych jest zbyt duża.

Leczenie silnego astygmatyzmu

W tym ostatnim przypadku niestety okulary korekcyjne w ogóle nie są w stanie sprawdzić się jako rozwiązanie funkcjonalne, ale doskonale spisują się wtedy właśnie soczewki dla astygmatyków. Te toryczne modele zaprojektowane zostały tak, aby w różnych punktach soczewki mieć inną moc refrakcyjną oraz skupiającą – dopasowaną do tego, jak w danym oku rozkładają się konkretnie zaburzenia widzenia. Taka przylegająca do powierzchni gałki ocznej soczewka sprawia, że obraz nawet w zaawansowanym astygmatyzmie jest nadal bardzo czytelny.