Jeszcze kilka lat temu termin suplementy diety nie kojarzył się z niczym dobrym – uważano, że firmy proponujące takie rozwiązania nie zajmują się prawdziwą medycyną, a proponowane przez nich substancje pochodzenia roślinnego są po prostu nieskuteczne. Dzisiaj już wiadomo, że suplementy nie mają odnieść takiego skutku jak produkty farmakologiczne i nie przynoszą natychmiastowego efektu, ale poprzez długotrwałe stosowanie skutecznie uzupełniają niedobory substancji odżywczych, mikroelementów i związków chemicznych w ludzkim organizmie.

Część z nich może np. pomóc w uwalnianiu cząsteczek wody w obrębie stawu – tak działa chociażby kwas hialuronowy – i przyczynia się w ten sposób walnie do tego, że produkcja mazi stawowej w torebce stawowej znów jest intensywna i dynamiczna, pomimo np. wyższego wieku pacjenta. Aby jednak taki proces zaobserwować i odczuć w codziennym funkcjonowaniu poprawę działania stawu, tego typu suplement na ból stawów należy stosować długotrwale minimum przez trzy miesiące. Natura układu kostno-mięśniowego człowieka, a zwłaszcza skomplikowana budowa i funkcjonalność stawów sprawia, że prawdziwa poprawa komfortu życia osoby zmagającej się z bólami stawów może być odczuwalna nawet po pół roku i później.

Oprócz samej kwestii terminu rozpoczęcia stosowania suplementacji, równie istotne dla skutków terapii jest to, z czego składa się konkretny suplement na ból stawów. Niektóre firmy sięgają wyłącznie po rozwiązania syntetyczne, czyli produkty uzyskane w laboratorium chemicznym, podczas gdy inne celowo produkują wyłącznie z naturalnych, roślinnych i zwierzęcych surowców.