Zielona herbata nie jest precyzyjnym terminem. Najczęściej kupowaną w Polsce i wypijaną zieloną herbatą jest chińska Longjing lub Mao Jian. Są to herbaty dość grubo mielone o ciemnym kolorze i intensywnym aromacie. Z japońskich herbat szczególnie chętnie jest wybierana sencha. Warto jednak odkryć inne odmiany zielonej herbaty, takie jak np. zielona herbata Matcha, będąca trzonem słynnych japońskich ceremonii herbacianych.

Gdzie kupić dobrą herbatę?

Herbata herbacie nierówna – odnalezienie dobrej jakościowo zielonej herbaty wymaga korzystania ze sprawdzonego źródła. Najlepiej jest celować w herbaty zagraniczne, chińskie lub azjatyckie. Mniej znani producenci korzystają często z niższych klasowo herbat, wzbogacając mieszanki barwnikami lub aromatami.

Najlepiej jest skorzystać z oferty branżowego sklepu, gdzie dostępna jest zielona herbata Matcha (moyamatcha.com) – zarówno w wersji klasycznej, jak i np. organicznej. W docenieniu tego rodzaju napoju jest w stanie pomóc specjalny zestaw do parzenia herbaty, który istotnie będzie w stanie podnieść komfort i zwiększyć doznania związane ze spożywaniem zielonej herbaty – praktycznie tak samo, jak robią to Japończycy w trakcie ceremonii herbacianych.

Jak poznać dobrą matchę?

Najlepiej szukać oryginalnej matchy, na pewno wyprodukowanej w Japonii (nie musi być konieczne sygnowana japońską marką). Typowa matcha jest sucha, ma konsystencję drobnego proszku i delikatny aromat. Herbata ta doskonale rozpuszcza się w wodzie lub mleku i może być również stosowana, jako dodatek kulinarny.